18 sierpnia 2014

Kohler
Poniżej prezentuję zdjęcia które były robione z myślą o nagłówku bloga a nie zostały wykorzystane.

Przeglądając funkcję programu do obrabiania zdjęć natrafiłam na rzecz niezmiernie ciekawą, mianowicie nadania podobizny zdjęciom współczesnym zdjęć z dziewiętnastego stulecia. 
Ta opcja zawierała także krótkie opisy, które wraz z przykładami zamieszczam.
Ostatnio pojawił się także post Buduaru Porcelany o dagerotypie i starych zdjęciach, takoż uznałam, że jest to dobry przykład i dopełnienie i tak już bardzo obfitego w informacje posta.

 

Dagerotyp- szeroko używany od roku 1839 do 1855, był pierwszą powszechną formą fotografii. Obrazy były rejestrowane na cienkiej posrebrzanej płytce miedzianej. Ponieważ nie powstawał przy tym negatyw, nie można było robić kopii.
Technika albuminowa- szeroko stosowana od 1855 do lad 90 XIX  wieku, tania metoda tworzenia zdjęć na papierze. Negatywy były rejestrowane na szkle, następnie odbitki tworzono na papierze do którego substancje światłoczułe klejone były albuminą z kurzego białka.Cyjanotypia- wynaleziona 1841 roku, prosta i niedroga metoda obróbki fotograficznej była popularna od końca XIX wieku do początku XX. Obrazy powstają w wyniku przekształcenia substancji światłoczułych w błękit pruski pod wpływem światła ultrafioletowego. Technika była wykorzystywana do fotokopii rysunków technicznych
Platynotypia- popularna w latach 1873-1920, używano w niej związków platyny, a papier przykładano do negatywu. Uzyskiwane odbitki miały dużą trwałość, lecz wysoka cena platyny decydowała również o takiej samej cenie odbitek.Autochrom- przy użyciu tej metody powstawały pierwsze kolorowe fotografie.  Metoda ta została opracowana przez Auguste` a i Louisa Lumiere w 1904roku. Podobnie do slajdów, obrazy kolorowe były robione na szkle, używano do tego ziaren skrobi ziemniaczanej zabarwionej na kolor czerwony, zielony i niebieski.
 


 Aparaty skrzynkowe-  były popularne od 1900 do 1960, łatwo się go przenosiło i był na tyle prosty, iż każdy mógł się nim posługiwać.

 

Cross process-  cross processing  to nowoczesna technika obróbki fotograficznej  umożliwiająca tworzenie wyjątkowych efektów barwnych poprzez celowe zastosowanie do filmu niewłaściwych odczynników.