24 sierpnia 2014

Park Mużakowski


Podczas tych wakacji zwiedzałam Niemcy. Celem tej wyprawy były przede wszystkim zamki, znane miasta oraz inne miejsca związane z sztuką lub historią. Będąc w takich miejscach nie obyło się bez ciekawostek historycznych, które chciałabym tutaj przedstawić wraz z charakterystyką tych miejsc.

Pierwszym punktem był, jak można przeczytać w tytule, park Mużakowski, położony na granicy polsko-niemieckiej. Park został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez księcia Hermanna von Pücklera-Muskau. Jest to największy park w stylu angielskim na terenie Polski i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Trzeba wiedzieć, iż założyciel tego parku był osobą nieprzeciętną.


Urodził się 30 października 1785. Pückler jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki ogrodowej w Europie, wysoko cenionym w każdej epoce. Zabłysnął także jako bardzo poczytny pisarz którego książki wydawane są do dzisiaj (link) (link).  Wiele podróżował, odwiedził Afrykę(Algierię i Tunezję), Maltę, Grecję, Egipt, Bliski wschód, Turcję, Francję.

 Pückler prowadził żywą korespondencję z wszystkimi wielkimi swej epoki, królami, książętami jak również naukowcami i artystami. W wytwornych listach przedstawia swoje opinie myśli czy marzenia. Niekiedy w jednym dniu wysyła po kilka. W bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przechowywanych jest 80 000 kart korespondencyjnych Pücklera. Wśród nich znajduje się także plik z lat młodzieńczych opatrzonych adnotacją : "Koncepcje starych listów miłosnych, przy sposobności do ponownego wykorzystania." Organizatorzy wystawy o Pücklerze wykorzystali te zdanie w postaci automatu do listów miłosnych. Gust, jest to główna cecha charakteru według Pücklera. 
Lekki orzechowo brązowy płaszcz z kołnierzem z czarnego jedwabiu i frędzlami, dewizka zegarka  przetykana złotymi różami, a do tego błękitna chustka- tak Pückler prezentuje się w Londynie.
Codziennie konieczna jest trzy lub czterokrotna zmiana garderoby. Lecz Pückler jest dandysem w najlepszym tego słowa znaczeniu. To, co zdaje się być wyrafinowaną zabawą próżniaka, zyskuje walor dzięki wewnętrznej postawie, albowiem prawdziwy dandys ma obowiązek rozwijania duchowego bogactwa. 
"Mylisz się sądząc, iż z powodu świata jak jak modniś się ubieram, przebywając bowiem sam ze sobą w lasach wokół mego myśliwskiego domu, jednakowo staranny jestem jak w największym salonie. Leży to w dobrze ugruntowanym poczuciu piękna i przyzwoitości. "   Pückler do  Lucie, 1817Wystawa obejmowała także jedną salę poświęconą kobietom z którymi utrzymywał bliższe kontakty lub które adorował.

Augusta księżna Prus, litografia ok. 1835


 "Całkiem mnie zawstydza łaska z jaką Wasza Książęca Mość stale o mych urodzinach pamięta,dzień ten podarunkami swymi mi umilając." Pückler do Augusty, 1857

Sabine Heinefetter, miedzioryt ok. 1835


" Heinefetter jest daleko więcej powabna w zwykłym życiu, niźli w teatrze, ma dużo spokoju i naturalności." Pückler do Lucie, 1830
Henriette Sontag, miedzioryt ok. 1825 


"Zaprawdę niebiosa istotę tę ze specjalnej materii stworzyły! Jakaż gracja w każdym zmieniającym się niuansie(...), zawsze, jak mówi Schiller, za duszę z tą potęgą niebios chwyta!"  Pückler >listy zmarłego< , 1830/1832

Sopfie Gay, staloryt 1840
Francuska poetka admirowana przez Pücklera. W 1834 wprowadza go na najlepsze paryskie salony i pomaga w nawiązaniu ważnych znajomości. 

Karykatura Pücklera i Miss Elphinstone
:)
Nie obyło się też bez karykatur."Moja izba w Zamku Mużakowskim w roku 1832, gdzie prawie cały czas spędziłem i gdzie moje dzieło ogrodnicze >Tutti frutti< napisałem."Oprawy rabat kwiatowych, które znajdują zastosowanie w jego ogrodach. 
Koral i lilia wykonane są z żeliwa, liść akantu z kamionki(ten po środku). 

W zamku
Teksty pochodzą z wystawy o Pücklerze która znajduje się w zamku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz, współtworzysz tego bloga razem ze mną. Wzbogacasz wiedzę swoją, moją i innych, jednocześnie podsycając ogień pasji. Dziękuję Ci za to. V.R.